Get Adobe Flash player

Projekt „Nasz Bezpieczny Świat” to autorska wypowiedź Artysty Fotografika Marka Czarneckiego na temat współczesnego świata, w którym żyjemy i który zapewniając nam wysoki poziom bezpieczeństwa jednocześnie nakłada na nas coraz więcej ograniczeń, które przyjmujemy na siebie, jako niezbędny koszt zapewnienia nam i utrzymania bezpieczeństwa i poziomu życia osiągniętego w naszej cywilizacji na przestrzeni ostatnich dziesiątek lat.

Autor nie zamierza dyskutować na temat słuszności przyjętych ograniczeń, zamierza natomiast za pomocą projektu przedstawić swój autorski punkt widzenia wypowiedziany za pomocą obrazów fotograficznych powstałych na bazie własnego pomysłu oraz realizowanych z udziałem statystów - wolontariuszy. Poprzez wymowę zdjęć Autor zamierza poruszyć odbiorcę zmuszając go do refleksji i zastanowienia nad sensem i istotą naszych czasów oraz możliwych dalszych wariantów rozwoju naszej kultury i cywilizacji.

Zdjęcia do projektu zostały wykonywane w plenerach miejskich, wiejskich, industrialnych, w środkach komunikacji publicznej, miejscach imprez kulturalnych i sportowych, jak również w plenerach naturalnych. W sesjach fotograficznych wzięło udział ponad stu statystów – wolontariuszy.


Projekt powstał dzięki wydatnej pomocy Urzędu Miasta Torunia (Toruńskiej Agendzie Kulturalnej), studentom UMK, członkom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wielu instytucjom państwowym i samorządowym, jak również firmom i osobom prywatnym. Wszystkim Autor wraz z ekipą serdecznie dziękuje za udzieloną pomoc.

 

Podsumowaniem projektu jest stworzona przez artystę wystawa, której towarzyszy reportaż zdjęciowy i film z planu zdjęciowego. Pierwsza odsłona odbyła się w marcu 2013 roku, kiedy do największej sali Ratusza Staromiejskiego w Toruniu tłumnie przybyli goście. Wystawa "Nasz Bezpieczny Świat" to 120 fotografii odwołujących się do wolności i bezpieczeństwa. Zobrazowane postacie są metaforą troski o bezpieczeństwo, która prowadzi – być może nieuchronnie – do coraz większego zniewolenia. Wystawa ma pobudzić widza do własnych poszukiwań i refleksji, do odpowiedzi na pytania o istotę wolności we współczesnym świecie. Wyjątkowość, nowatorska forma fotografii i metaforyka pozwalają stwierdzić, że artysta osiągnął swój cel.


 

O klasie projektu „Nasz Bezpieczny Świat” świadczy fakt, że wiele z tych prac zostało nagrodzonych na prestiżowych międzynarodowych konkursach fotograficznych i artystycznych.

Więcej

 

 

Marek Czarnecki został również uhonorowany
czterema nominacjami do nagrody głównej
w trzech kategoriach: Fine Art and Pictorial,
Industrial and Commercial, Architectural W puli najlepszych prac 2012 roku, które zostały
zaprezentowane na międzynarodowej wystawie
z okazji Diamentowej - 60 rocznicy MPA znalazło
się 9 fotografii autorstwa Marka Czarneckiego,
w tym zdjęcie z projektu Nasz Bezpieczny Świat,
które prezentujemy powyżej.


Zdjęcia z projektu "NASZ BEZPIECZNY ŚWIAT"
autorstwa Artysty Fotografika
Marka Czarneckiego
nagradzane Master Photography Diamond
Jubille Awards 2012
(brytyjska statuetka OSKARA)

 

 

 

 

Marek Czarnecki - Autor projektu
"Nasz Bezpieczny Świat " został
zwycięzcą nagrody Master Photography
Diamond Jubille Awards 2012 (brytyjska
statuetka OSKARA) w kategorii Illustrative.

W tym roku to osiągnięcie wyjątkowe,
gdyż rok 2012 jest rokiem diamentowym
dla MPA, które świętuje swoje 60-lecie.

czytaj więcej o nagrodach

 

 

AUTOR PROJEKTU


Marek Czarnecki
Artysta Fotografik

Zobacz na Facebooku

stat4u